TRBios'a Hoş Geldin!

Merhaba Sayın Üye Aramız'a hoş geldiniz Tüm Konu içeriklerimizi beğenerek destek olunuz. Firma ünvan ismi belirtiniz ✔️ Umarim İyi Vakit geçirmeniz dileğiyle ✔️

hp 15-p103nt System Fan (90B) hatası

gobrasoft

Tek Yıldız Elektronik - Trabzon
Yönetici
Tepki
174
Web
www.trbios.com

Rank

Herkese iyi günler dilerim başlıkta da belirttiğim gibi hp 15-p103nt model laptop açılışta siyah ekranda System Fan (90B) hatası veriyor. İşin enteresan yanı fan pc açıldığı gibi son hız dönmeye başlıyor. Yane çalışmasında bir sorun yok. Temizlik vs yapıldı. Bios güncellendi. Durum hala aynı. Fan son hız döndüğü için işlemci de herhangi bir ısı artışı olmuyor 40 derecelerde dolanıyor. Sormak istediğim bu modelin fanı bozulmuş olabilir mi acaba. Yane dönüyor olsa da bir şekilde fanı algılamıyor gibi. Acaba fanda mı sorun vardır yoksa anakartta sorun olabilir mi. Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Hatanın bir resmini ekliyorum.

gobrasoft

Tek Yıldız Elektronik - Trabzon
Yönetici
Tepki
174
Web
www.trbios.com

Rank

fan kabloları ile oynadınız mı?
lehimleme veya kopmuştu lehimlediniz gibi?
yanlış dizilim yapabilir

Ustam fanı komple değiştim. Yine işe yaramadı. Anakart bir şekilde fanın takılı olduğunu algılamıyor. Yabancı bir forumda birisinin fan kablosundan bir entegreye kablo çekerek sorunu çözdüğünü gördüm ve kanaat getirdim ki ya anakartta yollarda ya da bir direnç vs arızası olmalı. Aslında entere basınca o ekranı atlıyor ama fan son hız döndüğü için anakart ayarlama yapmıyor bu nedenle yüksek bir ses geliyor fandan. Anakart arızası. şimdilik kenara koydum. Daha detaylı bakacağım. Cevabın için çok teşekkür ederim.

Anakart Satış E-ticaret

BLC Bilişim Bilgisayar Servisi