TRBios'a Hoş Geldin!

Merhaba Sayın üye Aramız hoş geldiniz Tüm Konu içeriklerimizi beğenerek destek olunuz. Firma ünvan ismi belirtiniz ✔️ Umarim İyi Vakit geçirmeniz dileğiyle ✔️

Samsung Gear Saat Kilidi Kırmak (Bypass Reactivation Lock)

gobrasoft

Tek Yıldız Elektronik - Trabzon
Yönetici
Tepki
94
Web
www.trbios.com

Rank

Herkese merhaba. İki gün önce bir müşteri elinde samsung gears2 sm-r720 model bir saat ile geldi. Saati arkadaşının kullanamadığı için kendisine hediye ettiğini fakat arkadaşının saati eski telefonu ile senkronize ettiğini ve bir şekilde telefon bozulup hesabını da unuttuğu için açamadığını bu nedenle kendisine hediye ettiğini söyledi. Biraz araştırdım bu saatleri hangi telefon ile eşleştirmiş iseniz o telefon ile aktivasyon kilidinin kaldırılması gerektiğini gördüm. Yani saati o telefon ve hesap ile eşleştiremezseniz saat çöp oluyor. Birçok yer gezdiğini fakat bir çözüm bulamadığını söyledi. ben de saati birkaç gün bırakmasını ve bir çözüm arayacağımı söyleyerek müşteriyi gönderdim. Nihayetinde çözümü de buldum. Bypass Reactivation Lock yöntemi. Bu yöntem özet olarak Samsung Gear Saatin belleğindeki kullanıcı bilgilerinin saklandığı partitiona boş bir "bin" dosyası yazmak ile saatin sıfırlanarak hiçbir telefon ile eşleşmemiş hale getirilmesi ile bu kilidin kaldırılması tekniğine dayanıyor. Eğer siz ustalarıma da bu şekilde bir istek gelir ise faydalı olacağına inanarak konuyu paylaşıyorum.

Tüm dosyaları tek bir rar dosyası içerisinde topladım. Dosya içerisinde gerekli olan tüm yazılımlar ve bir de anlatım videosu mevcut tabiiki ingilizce fakat adımları teker teker videoya göre uygularsanız saatin kilidini kaldırıyorsunuz. Dosya içerisinde ayrıca size lazım olacak ve uygulanacak kod sıralaması da mevcut. Bunları msdostan cmd komutları ile sıra ile uygulayacaksınız. Örneğin bana gelen saat samsung gears2 sm-r720 model bir saat idi. Bu saat için empty.bin dosyasının yazılacağı partition "mmcblk0p14" kodlar ise şu sıra ile uygulanıyor.​

adb root on
adb push empty.bin /opt/usr/media/
adb shell dd if=/opt/usr/media/empty.bin of=/dev/mmcblk0p14
adb shell reboot download

Dosya içerisindeki videoda ise samsung gear s3 e göre anlatılmış s3 ün partition kodu ise mmcblk0p15 bu nedenle uygulanacak komutlar.

adb root on
adb push empty.bin /opt/usr/media/
adb shell dd if=/opt/usr/media/empty.bin of=/dev/mmcblk0p15
adb shell reboot download

şeklinde. Bu kodlar önemli çünkü elinizdeki modele yanlış bir partition kodu ile emty.bin dosyasını yazar iseniz saat kullanılmaz hale geliyor. Paylaştığım dosya içerisinde bazı saatlerin kodları mevcut. İlgili videoyu izleyince anlayacaksınız. Ayrıca belirtmem gerekir ki her saatin bir combination firmwaresi mevcut. İşlemlere başlamadan önce saatinize uygun combination firmwareyi saatinize yüklemeniz gerekiyor.​

Aşamalar şu şekilde

1-) rar dosyasından çıkan Gear Kırma Araçları klasörünü herhangi biryere alıyorsunuz. .tar.md5 uzantılı combination firmware dosyasını klasör içindeki Combination Firmware klasörüne atıyorsunuz. Bu combination firmware dosyaları internetteb her saat için bulunabiliyor. Saatinizin orijinal samsung tarafından sunulan yazılımını ise herhangi bir siteden temin edip yine klasör içindeki "Firmware" klasörüne atıyorsunuz. Bu şekilde işleme başlamak için gerekli yazılımları bir arada toplamış oluyoruz.

2-) Sonrasında saatiniz açıkken kapama tuşuna basıyorsunuz ve rebotting yazısı gelene kadar basılı tutuyorsunuz. Rebotting yazısı gelince tuşa 3 defa basıp bırakıyorsunuz ve telefonlarda olduğu gibi download mod vs seçim yapabileceğiniz bir ekran geliyor. Bu saatlerin çoğuna kablo takılamadığı için saati menüden "Download Wireless" moduna alıyorsunuz. Bu ekrandan sonra saati AP moduna alıyorsunuz. Wait for ap connection yazısı beliriyor. Sonrasında windows saati görüyor ve wireless bağlantı kısmından saati pc ye bağlıyorsunuz.

3-) İndirdiğiniz programlar içerisinden netodin.exe dosyasını çalıştırıyorsunuz. İd-ip kısmından pc ile bağlantının sağlanmış olduğundan emin olun. Saat üzerine de baktığınızda yeşil yazılar ile connected ibaresi olması gerekiyor. Sonrasında netodin programından "AP" kısmına tıklayın ve tar.md5 uzantılı combination firmware dosyasını seçin. Start tuşuna basarak flash işlemini başlatın. Pass yazısı gelince işlem tamamdır.​

4-) Saat başlatıldığında size bazı bilgiler gösterecektir. Power tusuna basarak combination firmware menüsüne gelin. Sırasıyla Settings----> Connection-------> Wifi kısmına gelin "wifi always on" seçin. Saati bilgisayarınız ile aynı ağ üzerinde modeminize (yani internetinize bağlayın) Söylemem gerekir ki bu combination firmware ham bir yazılım olduğu için ve hataları çok olduğu için bu bağlanma aşaması beni çok uğraştırdı. Yani ekrandaki tuşlara basmak baya zor olabiliyor. Beni okadar zorladı ki hatta wifi şifremi 1122334455 gibi kolay bir seçim yapabileceğim şekilde değiştirmem gerekti. :)

5-) Saatinizden inter bağlantısının üzerine tıklayın ve aşağı gelerek modeminizden hangi ip adresini almış olduğunu kontrol edin ve bunu not edin lazım olacak. Saatinizden sırası ile Settings------>About Gear----->Debugging sekmesine gelin ve debugging on konumuna getirin. Sonrasında power tusuna basarak ilk sarı ekranda size bilgilerin gösterildiği ekrana geri dönün. Saati bir kenara bırakın pc ye geri dönün.​

6-) Pc de indirmiş olduğunuz programların olduğu yerdeki ansicon.exe dosyasına tıklayarak programı açın. Dos ekranı açılacak. Şimdi yukarıda bahsettiğimiz kodları uygulamaya başlayacağız. Size ip numarasını kaydetmenizi söylemiştik şimdi burada lazım olacak ilk olarak öncelikle diyelim ki ip adresiniz 192.168.43.85 bağlantı için yazacağımız kod şu şekilde olacak (tırnak işaretleri belirteç olarak kullanılmıştır kodlara dahil etmeyin) :

"adb connect 192.168.43.85:26101"

bu kodu girdiğinizde size connected to 192.168.43.85:26101 cevabını döndürecek.

Sonrasında "adb root on" komutunu girin. Size switched to "root" account mode cevabını döndürecek.

Sonrasında "adb push empty.bin /opt/usr/media/" komutunu girin. Size bazı bilgiler gösterecek "empty.bin %100 256kb vs. gibi".

Sonrasında ise en önemli nokta yukarıda belirttiğim gibi elinizdeki model hangi model ise o modele uygun mmcblk0p komutunu girmeniz gerekecek. Bana gelen saat samsung gears2 sm-r720 model bir saat idi bu saatin kodu ise mmcblk0p14 idi o nedenle gireceğiniz kod şu şekilde olacak :

"adb shell dd if=/opt/usr/media/empty.bin of=/dev/mmcblk0p14"

Bu kodu girince size dosyaların kopyalanmış olduğu, boyutu, kaç saniyede kopyalandığı vs. gibi bilgileri içeren bir cevap döndürecek.

Son olarak ise : "adb shell reboot download" komnutunu girerek saatin download moduna alınmasını sağlayın.

Şimdi saatin ekranına baktığınızda Reactivation Lock: Off durumunda olduğunu göreceksiniz. Nihayetinde de amacımız buydu. Tebrikler reactivation kilidini devre dışı bırakmış olduk. Bundan sonraki aşamalar ise saatinize samsung tarafından sağlanan orjinal yazılımı gömmek ile ilgili oalcaktır. Reactivation kilidi kırılmış olduğu için saat size sıfır bir kurulum yapıyormuş gibi eski aktivasyonlar ile ilgili hiçbirşey sormayacaktır. Tüm uygulamaları kapatın. Gelelim kuruluma​

1-) Saatinizi yeniden başlatın ve tekrar başta anlattığımız gibi wireless download moduna alın ve ap moduna alarak pc nizi wireless kısmından saatinize bağlayın.

2-) Net odin programına giriş yaparak id-ip kısmından bağlı olduğundan emin olun. Şimdi firmware yüklemesini firmware klasörüne attığınız dosyalar ile yapacağız.

Net odinden AP yazan yere tıklayarak firmware klasöründen AP_ ile başlayan dosyayı seçin. BL yazan yere tıklayarak yine BL_ ile başlayan dosyayı seçin.
CSC ksınına basarak yine CSC_ ile başlayan dosyayı seçin (Yine belirtmek isterim ki bu dosyalar saatiniz ile uyumlu olan samsung tarafından sağlanan dosyalar olmalı benim yüklemiş olduğum klasör içinde olan dosyalar benim saatim ile uyumlu. Siz kendi saatiniz ile uyumlu olan firmwareyi bulup indirip yüklemelisiniz) bu üç dosyayı da seçince START tuşuna basarak firmware dosyanızı gömün. Pass ibaresi görünce işlem tamamdır.

Tebrikler reactivation kilidini kırarak saate tekrar kendi yazılımını yüklediniz. Bundan sonraki aşamalar saatinizi ayarlamak ve ilk kurulumunu yapmaktan ibarettir.

En başta söylediğim gibi videodan adım adım ilerleyin bir yeri atlamaz ve anlatıma sadık kalırsanız kesinlikle başarılı olursunuz. Tüm anlatım tarafımdan hazırlanmış olup yukarıda da belirttiğim üzere samsung gears2 sm-r720 model de denenmiş ve olumlu sonuç alınmıştır.

Umarım faydalı olur.

Son düzenleme:

Anakart Satış E-ticaret

BLC Bilişim Bilgisayar Servisi