TRBios'a Hoş Geldin!

Merhaba Sayın Üye Aramız'a hoş geldiniz Tüm Konu içeriklerimizi beğenerek destek olunuz. Firma ünvan ismi belirtiniz ✔️ Umarim İyi Vakit geçirmeniz dileğiyle ✔️

Windows 10'da Bellek Dökümü Dosyaları Nasıl Okunur

gobrasoft

Tek Yıldız Elektronik - Trabzon
Yönetici
Katılım
5 Haz 2020
Mesajlar
1,263
Tepki
174
Puan
81
Yaş
36
Konum
Trabzon
Web
www.trbios.com

Rank

Her çöküşünde Windows 10 sistemi , Çökme ile ilgili bazı önemli bilgileri toplar ve saklar (çökmeye ne zaman ve neye neden olduğu gibi) ve bunları mini döküm
dosyaları olarak saklar. Bir mini döküm dosyasını analiz ederken, bu hatanın nedenini kolayca anlayabilirsiniz. Bilgisayarınızın yakın zamanda çökmesi ve mini döküm dosyalarını nasıl ve nerede bulacağınızı öğrenmek istiyorsanız, bu makalenin yöntemlerini izleyerek sorunun arkasındaki nedeni analiz edebileceksiniz.

Ancak bilgisayarınızdaki mini döküm dosyalarını açıp analiz etmeye devam etmeden önce Bir geri yükleme noktası oluşturun. Bilgisayarınızdaki sistem için. Bir şeyler ters giderse, bilgisayarınızın dosyalarını ve ayarlarını geri yükleyebilirsiniz.​

Yöntem - Mini döküm dosyasını analiz etmek için BlueScreenView kullanın​

BlueScreenView, bilgisayarınızdaki mini döküm dosyalarını analiz etmek için çok iyi bir araçtır. Bunu yapmak için bu adımları dikkatle izleyin -

1. Buradan indirin. . (Web sitesini ziyaret edin, sayfayı aşağı kaydırın ve cpu'nuza göre (32 bit veya 64 bit) eşleşen belirli bir dosyayı tıklayın).

bluescreen-view-download.png

2. Dosyayı bilgisayarınıza indirdikten sonra, “bluescreenview-x64.zip“ dosyasını herhangi biryere çıkartın ve çift tıklayarak çalıştırın.

bluescreen-double-click.png

3-) Aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bilgisayarınızın mavi ekran verdiği tarihe tarihe göre dump dosyalarınız sıralanacaktır. Resimde belirtilen " Bug Check String" kısmına çift tıklayın. Bu ekranda alt kısımda gösterilen dll dosyaları mavi ekran hatasına neden olan sürücü veya yazılım ile ilgili olabilir. Laptoplarda touchpad sürücülerinin mavi ekran hatasına neden olduğuna birçok kez denk geldim. Özellikle Lenovo marka cihazlarda. O nedenle analiz yaparken herşeyi göz önünde bulundurmalısınız.

crash-time.png

4-) Karşınıza dosya özelliklerini daha iyi anlayabilmeniz için aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Belirtmek isterim ki bu ekran çözümü bulmanıza daha çok yardımcı olacaktır. Bazen windowsun mavi ekranda size gösterdiği hata kodundan çok daha farklı bir neden ile mavi ekran hatası vermiş olduğuna şahit oldum.

properties.png

5-) Nedeni analiz etmek ve sorunun nedeni için bir çözüm bulmak istiyorsanız, döküm dosyasını sağ tıklayabilir ve ardından “Google Search-Bug Check + Driver.” kısmını seçebilirsiniz. Bu şekilde BlueScreenView ile , Kolayca bilgisayarınızdaki BSOD nedenini kontrol ve sorunun temel nedenini düzeltmek için analiz etme işlemine devam edebilirsiniz.

search-for-bsod.png


Yararlı olması dileği ile ......
 

Anakart Satış E-ticaret

BLC Bilişim Bilgisayar Servisi

Üst