REHBER - Monster Notebook Bios Bulma ve Güncelleme

gobrasoft

~ Tekyıldız Elektronik Ve Bilişim ~
| Electronics Specialist |
| Moderator |
| Bios Expert |
| Bios Mods |
Katılım
5 Haz 2020
Mesajlar
2,469
Tepkime puanı
474
Puanları
443
Konum
Trabzon
Web sitesi
www.trbios.com
GİRİŞ

Selamlar. Bildiğiniz üzere Monster kendi sitesinde herhangi bir bios güncellemesi sunmuyor. Bir Abra A5 V12.1 kullanıcısı olarak bilgisayarın alındığı tarih olan 2017'den beri herhangi bir bios güncellemesi yapmamıştım, daha doğrusu yapamamıştım. Son dönemlerde oyunlarda performans ve fps düşüklüğü, bilgisayar kullanımı sırasında donma ve takılmalar yaşadığımdan dolayı yeniden araştırmaya başladım ve sonunda biosumu güncellemeyi başardım. Bu rehberde de Abra A5 V12.1'imin biosunu nasıl güncellediğimi, sizlerin de sürümü farklı olsa da Monster marka laptoplarınızın biosunu nasıl güncelleyeceğinizi anlatmaya çalışacağım.

ÖNEMLİ UYARI: Bios update işlemi normalde de riskli bir işlemdir. Eğer ters giden bir şeyler olursa bilgisayarınız bir daha açılmayabilir. Bu işlem halihazırda bu kadar riskliyken bir de Monster tarafından yayınlanmayan bir biosu bilgisayarınıza yüklemenizin ne kadar riskli olabileceğini siz düşünün. Oluşabilecek herhangi bir hasardan veya problemden kullanıcı sorumludur, herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum.

1. AŞAMA:HAZIRLIK

Monster, anakart ve bios modelini gizlediğinden, herhangi bir program aracılığıyla model bulmaya çalıştığınızda Abra A5 v12.1 veya Monster gibi sonuçlarla karşılaşıyorsunuz. Bunlarla da driver veya bios update bulmak ne yazık ki imkansız. Bu sebeple, öncelikle bilgisayarımızın Monster bilgisayarların ana üreticisi olan Clevo'daki karşılığını bulmamız gerekiyor. (Bütün Monster bilgisayarları Clevo üretmiyor. Eğer öyle bir durum varsa nasıl yapacağınızı bilmiyorum üzgünüm.) Bunun için de bilgisayarımızın arkasındaki etikette yazan seri no'yu bilmeniz gerekiyor. Aşağıdaki fotoğrafta nerede bulabileceğinizi görebilirsiniz.(Bendeki eskidiğinden biraz silinmiş. Seri No'nun NKN850HJ**** gibi bir şey olması gerek.)

1.jpg1.jpg

Eğer bu seri no'yu Google'da aratırsanız bir şey bulamazsınız. Çünkü ekstradan eklenmiş çok fazla rakam ve harf var. Bunun için Google'a girip "Clevo N850HJ" şeklinde yazmaya başlıyoruz. Aşağıdaki önerilerde bizimkine en çok benzeyen model aradığımız model. Bu model, Abra A5 v12.1 için "N85xHKx/HJx". Bu modeli bulduktan sonra eğer isterseniz artık driverları Monster'a bağlı kalmaksızın Clevo'nun kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Seri no'yu bulduğumuza göre artık gerekli Bios ve EC dosyalarını indirebiliriz. Aşağıda verdiğim linke girip bilgisayarınızın modelini seçin. Size kullanıcı adı ve şifre sorduğunda her ikisine de "repo" yazıp tamama basın.

LİNK :

Veya Diğer Bir Link ( Bu Sitede kullanıcı adı şifre kullanmanıza gerek yok. Seri başlangıç numaranıza göre ilerleyin)

Link : https://my.hidrive.com/share/yze8mg-wf8#$/BIOS%20and%20EC%20Firmware/CLEVO

2.jpg

Bilgisayarınızın modelini doğru seçtiğinizden emin olduktan sonra en son yayınlanan EC ve BIOS sürümlerini indirin.

3.jpg

2. AŞAMA: YEDEKLEME

ÖNEMLİ UYARI:BU İŞLEM SÜRESİNCE BİLGİSAYARINIZIN PRİZE TAKILI OLDUĞUNDAN EMİN OLUN. OLASI BİR GÜÇ KESİNTİSİNDE BİLGİSAYARINIZI BİR DAHA AÇAMAYABİLİRSİNİZ!

Bilgilendirme: BIOS Güncellemesinden sonra bilgisayarınız açılırken Monster logosu değil, bilgisayarın default logosu gözükecek.(Aşağıda) Bunu değiştirmenize yarayan programlar vs. var ama ben gerekli görmediğimden hiç dokunmadım. Size kalmış bir şey, ama hiç ellememenizi öneririm.

4.jpg

İlk önce şu anki biosumuzun yedeğini alacağız. İndirdiğimiz arşivi çıkartıyoruz. "ALL" klasörüne gelene kadar devam ediyoruz. "ALL" klasörüne girdiğimizde o klasörün konumunu dosya yöneticisinin üst kısmından kopyalıyoruz.

5.jpg


Bu adresi kopyaladıkan sonra cmd'yi yönetici olarak çalıştırıyoruz. Yönetici olarak çalıştırmak önemli, aksi taktirde çalışmaz. Cmd üzerinden kopyaladığımız adrese gitmek için aşağıdaki kodu yazıp ENTER'a basıyoruz.

cd C:\Users\Mehmet\Desktop\BIOS 1.05.22\ALL

Ardından yedeğimizi almak için aşağıdaki kodla devam ediyoruz.

AFUWINx64.EXE "yedek" /O

Bu kod sayesinde şu anki biosunuzun yedeğini alabiliyorsunuz. (Bunun dışında herhangi bir programla Monster bios yedeği almayı başaramadım.)

6.jpg


Yedek alma işlemi tamamlandıktan sonra, "ALL" klasörümüzün içinde "yedek" adında yeni bir dosya oluşuyor. O dosyayı oradan kesip güvenli bir yerde saklayın. Olur da işlem ters giderse eski bios yedeğini yüklemek mümkün. İnternetten araştırıp bulabilirsiniz.

Buraya kadar yalnızca hazırlıktı. Hala vazgeçebilirsiniz. Bundan sonra yapılacak işlemler sizin sorumluluğunuzda. Şimdi bios güncellemeye geçelim.

3. AŞAMA: BIOS GÜNCELLEMESİ

Eğer cmd'yi kapatmadıysanız onun üzerinden devam edebilirsiniz. Kapattıysanız da aynı işlemleri tekrarlayıp yeniden "ALL" klasörünü bulun. Şimdi söyleyeceğim komutu yazdıktan sonra geri dönüş yok, direkt biosu flashlamaya başlıyor dikkat edin. Cmd'ye aşağıdaki komutu yazıyoruz.

FlashMeWinX64.bat

Bunu yazdıktan sonra program önce var olan biosu siliyor, ardından indirdiğimiz biosu yüklüyor. Ne yazık ki bu işlemle ilgili ekran görüntüm yok.

Bütün işlemler tamamlandıktan sonra kendini kapatmayla yeniden başlatma arası bir moda alıyor. Bilgisayar ne kapanıyor, ne de yeniden başlatılıyor. Yalnızca siyah bir ekran varken fanlar çalışıyor. Bilgisayar bu konuma geldiğinde yaklaşık 10-15dk öyle kalsın hiç dokunmayın. 15dk'dan sonra hala tepki yoksa güç tuşuna basılı tutarak bilgisayarınızı kapatın ve yeniden açın. İlk açılışta size 2 tane bilgilendirme mesajı verecek onları OK'a basarak geçin. Ardından biosunuz güncellenmiş olacak.
Aşağıda eski ve yeni biosumun ekran görüntülerini paylaşıyorum:

Eski Bios :
7.jpg


Yeni Bios :

8.jpg


Dikkat ettiyseniz bilgisayarım artık Abra A5 V12.1 olarak değil, orijinal modeliyle gözüküyor. Sanıyorum ki bunun sayesinde de artık bios ve anakart bulma programları vs. düzgün olarak çalışacak. Alt kısımdaki tarihlere bakarsanız da güncellendiğini görürsünüz. Buraya kadar her şey başarılıysa, şimdi EC Firmware yüklemesine geçebiliriz. Ne olduğunu merak edenler ufak bir araştırmayla öğrenebilir.

4. AŞAMA:EC FIRMWARE GÜNCELLEMESİ

Burada, bios güncellemesinden farklı olarak bir usb belleğe ihtiyacımız olacak. EC kurulumunu EFI Shell üzerinden yapacağımızdan, öncelikle aşağıdaki linkten "shell.efi" dosyasını indiriyoruz. İndirirken zararlı dosya vs. uyarısı verebilir, sakla demeniz yeterli olacaktır.
EFISHELL :

İndirdiğimiz dosyamız bir kenarda beklerken belleğimizi FAT32 formatında biçimlendiriyoruz.

9.jpg


Ardından aşağıdaki adımları takip ediyoruz:
1. USB Belleğimizin içine "efi" adında bir klasör, onun içine de "boot" adında bir klasör daha açıyoruz.
2. İndirdiğimiz "shell.efi" dosyasını açtığımız "boot" klasörünün içine atıyoruz.
3. "shell.efi" dosyamızın adını "Bootx64" olarak değişitiriyoruz.
4. Belleğimizin ana dizinine indirdiğimiz EC Güncellemesini atıyoruz.

Bütün bunları eksiksiz yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp bios ekranına giriyoruz.(Genelde F2 tuşudur.) Bios ekranında yapmamız gereken şey ise "Security" sekmesindeki "Secure Boot"un kapalı olduğundan emin olmak.

10.jpg


Secure boot'u kapattıktan sonra F4'e basarak ayarlarımızı kaydedip bios'tan çıkıyoruz. Yeniden başlatırken bu sefer de boot menüsüne giriyoruz.(F7 tuşu.) Boot menüsünden taktığımız USB belleği seçip içindeki EFI Shell'i başlatıyoruz.

11.jpg


Belleğimizi seçtikten sonra bir komut ekranı başlayacak. Hemen 5sn içerisinde ESC'ye basıyoruz. Kaçırırsanız bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar deneyin. ESC'ye bastıktan sonra artık yazı yazabileceğimiz bir komut ekranımız olacak.

12.jpg


Artık diskimizi seçebiliriz. Bunun için yazmamız gereken komut ise
fs0:
Doğru diski seçtiğimizi kontrol etmek için de
"dir" yazıp çıkan dosya isimlerine bakıyoruz. Eğer aşağıdaki gibiyse doğru disktesiniz demektir. Doğru değilse sırasıyla fs1:, fs2: deneyerek devam edin.

13.jpg


Sağdaki EC_1.05.15 klasörü girmemiz gereken klasör. Klasöre girip yüklemeyi başlatmak için aşağıdaki komutları sırasıyla yazın:
1. cd EC_1.05.15
2. EcFlash.NSH
Bu 2 koddan sonra yükleme işlemi başlayacak. Fazla uzun sürecek bir işlem değil. Bittiğinde bilgisayar kendisini kapatacak.

14.jpg


Bilgisayar kapandıktan sonra usb belleği çıkartıp normal bir şekilde açabilirisiniz. Tebrikler artık BIOS ve EC Software'iniz güncellendi.

Bütün bu işlemlerden sonra gözle görülür bir fark göreceğinize eminim. Umarım işinize yarar.

Ayrıca gördüğüm kadarı ile paylaşılan bios dosyalarını cihaz ile de yükleyebilirsiniz. Monster marka notebook bioslarını yukarıda paylaşılan linklerden indirebilirsiniz.


Not: Konu alıntıdır. İşinize yaracağı düşünülerek tarafımdan paylaşılmıştır. Asıl konu sahibine paylaşım ile ilgili bilgi verilmiştir.
 
Eline saglik hocam
 
Üst